ALLEGRO

Zasada działania podgrzewaczy pojemnościowych nie jest zbyt skomplikowana. Cały proces polega na podgrzaniu i zmagazynowaniu wody. Zaletą podgrzewacza pojemnościowego (bojlera) jest możliwość używania ogrzanej wody w kilku różnych miejscach naraz. Trzeba tylko właściwie dopasować objętość zbiornika. Termostat, stanowiący bardzo ważną część podgrzewacza zapobiega stygnięciu wody oraz zachowuje jej temperaturę. Ustawiany na odpowiednią wartość termostat powoduje włączenie się podgrzewacza za każdym razem, gdy tylko temperatura wody obniży się i przekroczy wyznaczoną wcześniej wysokość.

Zastosowanie podgrzewaczy


W przypadku podgrzewaczy otwartych (tzw. bezciśnieniowych) istnieje możliwość ich bezpośredniego przymocowania przy kranie. Niewielkie wymiary sprawiają, że urządzenia te nie zajmują wiele przestrzeni i dobrze sprawdzają się w warunkach domowych. Pojemność takich zbiorników dochodzić może do 15 litrów. Kospel - elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody do umywalki fot.: Kospel - elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody do umywalki Z kolei podgrzewacze typu ciśnieniowego odznaczają się o wiele większą pojemnością i obsługują miejsca, które wymagają użycia kilku źródeł wody jednocześnie. W przypadku urządzeń jednopunktowych najlepiej jest zamontować je przy samym kranie albo przy umywalce lub zlewie. Warto ich używać zwłaszcza w sytuacji, kiedy miejsca dostępu do wody w mieszkaniu są od siebie znacząco oddalone. Wówczas można przy każdym kranie zamontować osobny podgrzewacz. Natomiast urządzenie wielopunktowe warto zainstalować w centrum mieszkania lub domu tak, aby móc zasilać wszystkie potrzebne ujęcia wody naraz. Istnieje jednak pewna wada tego rozwiązania, mianowicie jednoczesne korzystanie z kilku ujęć wody spowoduje spadek jej ciśnienia oraz temperatury.

W przypadku wyboru podgrzewacza wody należy zwracać uwagę na jego wydajność, która wynika z wykorzystywanej mocy oraz temperatury wody dopływającej jak i temperatury wody ciepłej, ogrzanej przez urządzenie. Im większa jest różnica temperatur wody dostającej się do zbiornika podgrzewacza oraz tej, która jest już podgrzana, tym bardziej spada wydajność całego urządzenia. Duże znaczenie dla wydajności pracy podgrzewacza ma także napięcie w sieci elektrycznej. Do pracy w typowej sieci jednofazowej (na 230 V) przystosowane są urządzenia o mniejszej mocy, dochodzącej maksymalnie do 6 kW.